Pagalba

Žurnalas „National Geographic Lietuva“

Išleidžiamas kiekvieno mėnesio paskutinę savaitę. Daugiau
Išleidžiamas kiekvieno mėnesio paskutinę savaitę. Daugiau
National Geographic Lietuva 12 mėn. pren.
42 Eur
Prekybos vietose: 65.4 Eur
Sutaupote 36 %
National Geographic Lietuva 6 mėn. pren.
22 Eur
Prekybos vietose: 32.7 Eur
Sutaupote 33 %
National Geographic Lietuva 3 mėn. pren. | 3 leidiniai
12 Eur
Prekybos vietose: 16.35 Eur
Sutaupote 27 %

Jums taip pat gali patikti:

„National Geographic“ misija – skleisti geografines žinias ir skatinti žmones rūpintis mūsų planeta.
Per 130 metų istoriją „National Geographic“ tapo žinomas savo išskirtiniais reportažais ir nuotraukomis apie skirtingas kultūras, gamtą, mokslą ir technologijas. Lietuvių kalba žurnalas leidžiamas nuo 2009-ųjų.

„National Geographic“ žurnalo balandžio numeryje skaitykite:

 

 

Mirtina užteršto oro kaina

 

Autorė Beth Gardiner

Fotografas Matthieu PaleyPasaulį užgriuvus Covid-19, Frančeska Dominiči (Fran- cesca Dominici) įtarė, kad dėl oro taršos mirčių skaičius nuo naujojo koronaviruso yra didesnis, nei galėtų būti.

 

Harvardo universiteto T. H. Čano visuomenės sveikatos mokyklos biostatistikos profesorė F. Dominiči turėjo visas galimybes jį ištirti. Su savo komanda ji išsyk nutarė palyginti valstybinius oro kokybės duomenis su Džonso Hopkinso universiteto kaupiamais mirčių nuo COVID-19 skaičiais pagal apygardas. Kaip ir tikėtasi, mirtingumas nuo naujo viruso pasirodė esantis didesnis ten, kur ore didesnė kietųjų dalelių koncentracija, t. y. vietose, kur dešimtmečiais kvėpavę užterštu oru žmonės tapo imlesni koronavirusui. Gruodį ši mokslininkų grupė pranešė, kad visame pasaulyje 15 % mirčių nuo COVID-19 galima priskirti oro taršai kietosiomis dalelėmis. Itin užterštose Rytų Azijos šalyse šis skaičius siekė 27 %.

 

 

 

 

Floridos pumos
Plėtra kelia pavojų didžiųjų kačių sugrįžimui

Autorius Douglas Main

Fotografas Carlton Ward jaunesnysis

 

Sveiki atvykę į pumų kraštą“, – sako Brajanas Kelis (Brian Kelly) mums susitikus judrioje sankryžoje Ist Neiplse (East Naples), Floridoje, už kelių žingsnių nuo degalinės ir skubiosios pagalbos centro.

 

Valstijos pumų biologas B. Kelis rodo į rytus, plačiai išsidriekusio rajono, kuriame pats gyvena, link. Pasak jo, fotoaparatas užfiksavo pumą vos už puskilometrio, o kita puma persigavo per šešių juostų kelią, greta kurio stovime.

 

Floridos pumų populiacija auga, bet žmonių dominuojamoje buveinėje joms nelengva. Kiekvienai katei gali reikėti maždaug 500 km2 teritorijos, taigi kad rūšis išliktų, būtina plėsti arealą valstijoje ir už jos ribų. Skverbdamosi šiauriau, mažosios katės susiduria su įvairiais pavojais: nuo greitkelių iki medžiotojų. Kad pumos galėtų lengviau klajoti, gamtosaugininkai valstybinėse ir privačiose žemėse valstijos centre sukūrė saugomų buveinių tinklą – vadinamąjį Floridos laukinių gyvūnų migracijos koridorių. Didelė dalis šios privačios žemės priklauso rančų savininkams, o dauguma jų palaiko pumų išsaugojimo pastangas.

 

Genialioji Areta

 

Autorė Deneen L. Brown

Fotografas Elias Williams

 

Tai pasakojimas apie atlikėją, kuriai muzika buvo antroji prigimtis.

 

1987 m. Areta Franklin tapo pirmąja moterimi, patekusia į rokenrolo šlovės muziejų, ir pramynė kelią į šią šventovę kitoms atlikėjoms. Žurnalas „Rolling Stone“ visų laikų iškiliausių dainininkų sąraše ją iškėlė į pirmąją vietą. 2019 m. moteris po mirties buvo įvertinta Pulicerio premijos specialiuoju apdovanojimu.

 

Galbūt jūs per jauni, kad prisimintumėte geriausius A. Franklin laikus, bet greičiausiai esate girdėję jos muziką. Greičiausiai ją puikiai žino jūsų motina ir tėvas. Girdėjote ją skambant kino filmuose. Ir neabejotinai atpažintumėte Aretos dainavimo stilių klausydamiesi tokių šiuolaikinių atlikėjų kaip Beyoncé, Ariana Grande, Lady Gaga, Whitney Houston ar Adele.

 

Genialioji Areta Franklin sujaukė muzikos pasaulį ir nepaisė žanrų ribų. Per 60 metų karjerą atlikėja sukūrė 73 hitus – dainas, patekusias į „Billboard“ kas savaitę sudaromą 100 populiariausių dainų sąrašą.

 

 

Ritualų saugumas

 

Autorius Tim Vernimmen

 

Ritualų turi visos žmonijos kultūros. Paprastai tai pasikartojanti, simbolinę prasmę turinti elgsena, kurią laikome tikslinga, nors iš tiesų negalime paaiškinti, kaip ji veikia. Šie ritualai gali sustiprinti bendruomeniškumo jausmą ir bendrus įsitikinimus, bet svaiginanti jų įvairovė taip pat gali atstumti ir atskirti žmones, ypač kai vienai kultūrai brangūs ritualai kitai atrodo nepaprastai keisti.

 

Dauguma ritualus tiriančių mokslininkų mano, kad viena iš jiems būdingų savybių yra miglota kilmė. Tačiau pastaruoju metu ėmė plisti nuomonė, jog dauguma visuomeninių ir itin specifinių ritualų prasidėjo kaip paprasčiausi bandymai apsisaugoti nuo nelaimių.

 

 

 

Kitas žvilgsnis į Everesto asmenukę

 

Autorius Mark Synnott

 

Niekada nemaniau, kad atsidursiu nuotraukoje ant Everesto. Bet štai aš su pūkiniu kostiumu ir deguonies kauke likus vos 120 m iki viršūnės.

 

Toks prisipažinimas gali nuskambėti keistokai iš profesionalaus alpinisto, kuris pastaruosius 20 metų kopė į viso pasaulio viršukalnes. Daugeliui asmenukė iš aukščiausio planetos taško yra didžiausias pasiekimas. Dėl jos ne vienas žmogus rizikavo viskuo, įskaitant gyvenimo santaupas ir santykius su artimais žmonėmis, bet žuvo leisdamiesi, ir tos brangios nuotraukos liko įkalintos fotoaparatuose.

 

Tai, kas kadaise laikyta aukščiausiu alpinizmo tikslu, tapo pelningu gidavimo verslu. Dabar į aukščiausią pasaulio viršukalnę gali įkopti visi, kas tik gali sau leisti nemažą šios kelionės kainą.

 

 

Kvapi istorija

 

Siekdami sukurti „skystąjį auksą“ karta po kartos Indijos amatininkai tapo kvapų alchemikais.

 

Gerokai iki saulėtekio Tegas Singas (Tegh Singh) atvyksta į savo gėlių ūkį Gangos (Ganges) krante. Jis apeina rožių krūmus, nuskina kvapiausius žiedus ir sumeta rožinius žiedlapius į per petį permestą džiuto maišą. Kai virš upės sutviska pirmieji saulės spinduliai, 35-erių T. Singas jau sėdi ant motociklo ir veža derlių į nedidelį Kanaudžo (Kannauj) miestą, kuris garsėja kaip Indijos kvepalų sostinė.

 

Pasitelkęs laiko išbandytus distiliavimo metodus Kanaudžas jau daugiau kaip 400 metų gamina aliejinius augalinius kvepalus, vadinamąjį atarą.